Opony samochodowe w sezonie zimowym. Czy trzeba je zmieniać?

Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy w okresie zimowym zalecane jest stosowanie specjalnie przygotowanych do warunków atmosferycznych opon. W Polsce nie ma, tak jak np.: w Czechach obowiązku wymiany opon letnich na zimowe, jest tylko zalecenie.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy w okresie zimowym zalecane jest stosowanie specjalnie przygotowanych do warunków atmosferycznych opon. W Polsce nie ma, tak jak np.: w Czechach obowiązku wymiany opon letnich na zimowe, jest tylko zalecenie. Oznacza to, że kierowca, który stanowi zagrożenie na drodze z powodu niedostosowania opon do warunków atmosferycznych, nie może być za to ukarany. Od lat jednak istnieje jasny przekaz społeczny, który ma uświadamiać jak duże znaczenie mają opony zimowe w określonych warunkach.

Dlaczego opony zimowe są takie ważne?

Przede wszystkim ich konstrukcja jest dostosowana do niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mają większą przyczepność do jezdni, gdy jest wilgotno, ślisko. Dzięki specjalnej budowie bieżnika zapewniają większe bezpieczeństwo niż jazda w trudnych warunkach na oponach letnich. Ostatnio słychać także o oponach całorocznych, czyli uniwersalnych. Wiele osób się na nie decyduje. Dużym atutem będzie tu brak konieczności zmiany opon i znalezienie miejsca na ich magazynowanie. Należy jednak się zastanowić czy poza tym atutem istnieją tylko same zalety, czy może jest jakaś rysa. Otóż, konstrukcja opon całorocznych musi łączyć parametry opon letnich i zimowych.

To nie jest łatwe do osiągnięcia, gdyż latem temperatury mogą być bardzo wysokie, natomiast zimą ekstremalnie niskie.

Wypośrodkowanie tych dwóch zastosowań w jedno da wypośrodkowanie, co w praktyce oznaczać będzie, że opony całoroczne sprawdzą się w każdym sezonie ale w umiarkowanych temperaturach. Problem może pojawić się podczas nadmiernych upałów lub mrozów. Czytając nowinki o samochodach, w tym i o oponach na pewno natkniemy się na wzmiankę o tym, iż całkiem uniwersalnych opon nie sposób na razie stworzyć. Warto mieć to na uwadze. Szczególnie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka pogoda zagości w naszym kraju w danym sezonie. Gdyby każda pora roku przebiegała łagodnie i charakteryzowała się raczej wiosennym lub jesiennym klimatem, opony całoroczne byłyby dobrym rozwiązaniem. Przy upałach lub mrozach mogą jednak nie do końca wywiązać się z roli, tak jak byśmy oczekiwali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *